Tartsuk szemmel! – 5 étel, mely harcol a látásromlással!

Számos létfontosságú tápanyaggal megpakolva, egyes élelmiszerek képesek arra, hogy tegyenek a látáshibák elkerüléséért, lelassítsák az időskori makula-degeneráció előrehaladását. Lássuk, mit érdemes kipróbálnunk!

Bizonyos ételek fogyasztásával sokat tehetünk azért, hogy megállítsuk a látásromlás-, az időskori makula-degeneráció folyamatát, mely sajnos igen sok ember életét keseríti meg.

Vannak csekélyebb látásproblémák is, melyek a cukorbetegség, szemfertőzések (trachoma), a szem felszínéből, formájából adódó rendellenességek, a megfelelő tápanyagok hiányának köszönhetők, ám szürkehályoghoz, glaukómához, retinaleváláshoz vezethetnek, sőt akár a látás teljes elvesztéséhez, ha nem kezeltetik őket.

A szem kezelésére ma már számos módszer és gyógyszer létezik, ám ezekkel együtt mellékhatások is járhatnak, így a homályos látás, a szem kipirosodása, szemszúrás- és viszketés, égés – csak kezelik a tüneteket, de nem az okát célozzák meg. Mi több, a szemüveg hosszútávú viselése sem mindig előnyös, sőt a pislogást is csökkenti, ami nagyon fontos lenne a jó látás megőrzésében.

Étrend a látásért

A jó hír az, hogy megfelelő ételekkel is hozzájárulhatunk a jó látás fenntartásához. Igen jó tápanyag-források, melyek elősegítik a szervezet természetes gyógyító hatását. Lássuk, melyek ezek!

1.Omega-3 zsírsavak

Klinikai vizsgálatok sora bizonyította, hogy az Omega-3 egészséges zsírsavak, melyek dokozahexaénsavat, eikozapentaénsavat és alfa-linolénsavat tartalmaznak, serkentik a gyermek normál látásfejlődését és a szemek megfelelő működését. Ezek a létfontosságú savak tehát nem hiányozhatnak étrendünkből – hozzájárulnak a szem belső folyadékának megfelelő vízelvezetéséhez. Vagyis meggátolják, hogy méreganyagok épüljenek a szemben, csökkentik a glaukóma, a magas szemnyomás esélyét, valamint a nedves- és száraz makula-degenerációt.

Egy 2009-es tanulmány szerint azon páciensek esetében, akik Omega 3-zsírsavban gazdag étrendet folytattak – két adag tonhalat ettek legalább egyszer hetente, egy éven át -, 30 százalékkal kevesebb volt a szemproblémák kifejlődésének esélye, így a makula-degenerációé is, mint azoknál, akik nem ettek Omega-3 zsírsavakat.

Fontos tehát napi 1,5-3 gramm Omega-3 zsírsavat fogyasztani. Olyan ételekben találjuk meg, mint a tonhal, lazac, hering, szardínia, lenmag, dió, pisztácia, mandula például.

Fotó: 123rf.com

2.A-vitamin

A fejlődő országokban a vak gyermekek növekvő száma arról árulkodik, hogy nagymértékű az A-vitamin hiány a szervezetükben. Mivel ez az egyik legjelentősebb antioxidáns, az A-vitamin védi a szem külső felszínét, a szaruhártyát és a nyálkahártyát a szabadgyökök károsító hatásától, de növeli az immunrendszer erejét is, hogy harcoljon a szemfertőzésekkel szemben.

Az A-vitamin nagy segítséget jelent a száraz, viszkető szemek ellen, csökkenti a szürkehályog (katarakt) és a makula-degeneráció előfordulásának esélyét. Olyan élelmiszerekből szerezhetjük be, mint a marhamáj, csirkemáj, tejtermékek (retinol formájában), sárgarépa, édesburgonya, spenót (karotinoid formájában), mely retinollá alakul az emésztés után.

3.C-vitamin

A C-vitamint megtaláljuk a citrusfélékben, így a grépfrútban, narancsban, citromban, dinnyében, papayában, eperben, az olyan zöldségfélékben, mint a brokkoli, avokádó, édes piros paprika. A C-vitamin nemcsak megvéd az oxidatív stressz ellen, de fenntartja a kötőszövetek sértetlenségét a szem körül, azzal, hogy hozzájárul a kollagén-képződéshez. Tanulmányok szerint a C-vitamin hosszútávú fogyasztása csökkenti a szürkehályog és a látásvesztés esélyét, mely a makula-degeneráció miatt is bekövetkezhet. Napi javasolt bevitel a C-vitaminból férfiaknak 90 milligramm, nőknek 75 milligramm.

4.Cink és szelén

A cink nyomelem, mely hozzájárul az A-, C- és az E-vitamin felszívódásához, mely a legerősebb antioxidánsként működik a szervezetben és megvédi a szemlencsét az oxidációtól, ugyanis ez a szürkehályog egyik fő oka. Abban is segít, hogy az A-vitamin a májból a retinába jusson, de serkenti a melanin termelődését is, amely védő pigmentként működik és a kiváló éjjel-látáshoz járul hozzá.

Ne feledjük ugyanakkor, hogy a cink nagy mennyiségben gyomorpanaszokhoz vezethet és gyengítheti az immunrendszert. Fontos betartani a napi mennyiséget – napi javasolt mennyiség a cinkből nőknek 8 mg, férfiaknak 11 mg.

Ezeket beszerezhetjük olyan ételekből, mint a vöröshús, tengeri herkentyűk (osztriga), lazac, homár, marhahús, tej, joghurt, tojás, bab, dió, búzacsíra.

Fotó: 123rf.com

A szelén szintén fontos ásványi anyag, mely segít az A-vitamin felszívásában. Antioxidáns, mely semlegesíti a szabadgyököket és megvédi a szemlencsét. A szelén szelenoproteinné épül, mely antioxidáns fehérjeként működik, növelve az immunrendszer erejét. A szelén kiváló forrásai a halak, a dió és brazil dió, teljes kiőrlésű gabona, fokhagyma, osztriga, tej, vaj például.

5. Lutein és zeaxantin

Ezek a vitaminok a bétakarotinok családjához tartoznak, erőteljes antioxidánsként működnek a szabadgyökök szervezetből való elhárításával, melyek megtámadják a szemlencsét, hozzájárulva, hogy ne működhessenek megfelelően. A lutein és zeaxantin megvédi a szem sejtjeit azzal, hogy kiszűri a káros UV-sugarakat és a magas energiájú kék hullámhosszt a napfényből.

Az elegendő mennyiségű lutein és zeaxantin a retina makuláris régiójában rakódik le, biomarkerként működik annak előrejelzésében, mennyire van előrehaladott állapotban egy szürkehályog vagy időskori makula-degeneráció.

Mivel a szervezetben nem szintetizálódnak, nagyon fontos élelmiszerekből pótolnunk ezeket. Együnk elég zöld leveles zöldséget, beleértve a nyers vagy főtt spenótot, kelkáposztát, mustármagot, babot, brokkolit, tojást és narancsot.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.