Finom gluténmentes körtés-diós sütemény recept

Nem csak a gluténmentesen étkezők kedvence lehet az alábbi sütemény, melynek receptjét Fülöp Lili, a Budai Allergiaközpont dietetikusa osztotta meg velünk. A kezdő konyhatündérek által is könnyen elkészíthető körtés-diós finomság, laktóz- és cukormentes diéta esetén is fogyasztható.

A gluténmentes sütés buktatói

A gluténmentes lisztek másként viselkednek a sütés során, ezért ha valaki gluténmentes étkezésre vált, kezdetben gyakran egymást követik a sikertelen konyhai próbálkozások. A korábban megszokott, búzaliszttel készült receptjeink nem minden esetben működnek gluténmentes lisztekkel.

„A gluténmentes sütemények készítéséhez több folyadékra lehet szükség, a kívánt állag eléréséhez egyszerre akár több féle lisztet is használnunk kell, az élesztős tészta nehezebben kel meg, a kész sütemény másnapra gyakran kiszárad. A gluténmentes lisztek használatának azonban megvannak a maga fortélyai, ha ezeket ismerjük, idővel a bonyolultabb receptek elkészítése sem okoz majd gondot.”

Köles- és rizsliszttel is készíthető

A gluténmentes konyhában az egyik leggyakrabban használt alapanyag a rizsliszt. Az alábbi recept csak rizsliszt hozzáadásával is készíthető, ám ez esetben ajánlott 2 teáskanál útifűmaghéjat is a tésztába keverni, hogy ne legyen annyira porhanyós az elkészült sütemény. Az útifűmaghéj remek rostforrás, emellett az egyik legjobb sikérhelyettesítő. A hozzáadásával készült tészták könnyebben formázhatók, és mivel megtartja a nedvességet, ezért tovább puhábbak maradnak. A süteményt rizsliszttel és kölesliszttel vegyesen is elkészíthetjük, ez esetben nem szükséges útifűmaghéjat hozzáadni. A kölesről érdemes tudni, hogy kiváló tápanyagforrás: magnéziumot, mangánt, foszfort, vasat illetve B vitaminokat is tartalmaz, ezáltal az idegrendszer működését, a fogak, a bőr és a csontok egészségét is segít megőrizni.

Glutén-, laktóz- és cukormentes körtés-diós sütemény

körtés, diós, gluténmentes sütemény

 

  • 50 g laktózmentes vaj
  • 80-100 g eritrit vagy más édesítő (ízlés szerint, ki mennyire édesszájú)
  • 2 db tojás
  • 100 g rizstejszín
  • 100 g növényi tej (például zabtej)
  • 250 g liszt (70% kölesliszt és 30% rizsliszt. Ha csak rizslisztet használunk, akkor 2 teáskanál útifűmaghéjat adjunk hozzá.)
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 csipet só szegfűszeg, fahéj ízlés szerint
  • díszítéshez: 2 db körte, pár szem dió

A körtéket félbevágva forrásban lévő vízbe tesszük, fahéjat, szegfűszeget adunk hozzá és fedő alatt puhára főzzük. A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A puha vajat az édesítőt és a tojásokat kézi habverővel dolgozzuk össze. Egy keverőtálban keverjük össze a liszteket, a sütőport és a fűszereket. Szép lassan adagolva keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd keverjük hozzá a rizstejszínt, növényi tejet is. Öntsük tetszőleges formába a masszát, a körtéket és a diót óvatosan nyomkodjuk a tésztába., majd körülbelül 30 perc alatt készre sütjük. A megadott mennyiségből 8 szelet készíthető.

TIPP: Attól függően, hogy köles- vagy rizsliszttel és útifűmaghéjjal készítjük-e el, a folyadék mennyisége is változhat!
1 szelet energia- és tápanyagtartalma: 212 kcal, 23 gramm szénhidrát, 10 gramm zsír, 5,5 gramm fehérje

Forrás: Budai Allergiaközpont