Böjtös levesek – Húsvéti ételek az asztalon 1.rész

Minden ünnepünk idején megvannak azok a hagyományos ételek, amelyeket ilyenkor szokás leginkább fogyasztani. Húsvétkor is van miből válogatni. Lássuk, mi mindent eszünk, melyek a nagy kedvencek. Ha még nem próbáltuk, ideje jövő hét végén elkészíteni!

Íme a húvéti ételek listája a teljesség igénye nélkül. 

Böjtölni negyven napig egy nagyon régre visszanyúló szokás. Csak 1091-ben iktatták törvénybe, de már a VII. században is tartották a böjtöt az emberek. Hazánkban a katolikusokra volt elsősorban jellemző a szigorú étkezési szabály betartása – a múlt évszázadban kezdtek azonban enyhülni az erre vonatkozó elvárások. Például a nagyhét és a nagypéntek áll ma már a hivatalos enyhítés óta a középpontban, ekkor valóban betartják a böjtöt. Protestáns körökben nagypénteken böjtöltek szigorúan.

A böjti ételek jellegzetessége, hogy a kenyér, a só, a száraz, növényi étkek használhatóak – volt, aki tejet sem ivott. Főzéshez a zsír nem, csak az olaj volt megengedett. Manapság persze ebből már aligha lehet gond.

Bár az időjárás még sokszor rácáfol, igenis itt a tavasz! Egyre több a friss zöldség, így a húsvéti sonka mellé egyszerűen készíthetünk ízletes és egészséges menüt.

Diétás és finom!- Bűntudatmentes süteményreceptek Húsvétra

A legnépszerűbb böjti húsvéti ételek mindenesetre nagy kedvenceink közé tartoznak. Lássuk, melyekkel lephetjük meg magunkat és családunkat!

Levesek

1.Cibere leves

Hozzávalók: 1 deci tej, 1 deci tejföl, liszt, 4-5 gerezdnyi fokhagyma és egy citrom fele.

Öntsünk az edénybe másfél liter vizet és kezdjük főzni. Tegyük bele az apróra vágott vagy összetört fokhagymát, s ha felforrt, készítsünk habarást: keverjük el az 1 evőkanál lisztet a tejjel és tejföllel.  Csorgassuk bele a citromlevet is, majd keverjük a fokhagymás lébe és főzzük alacsony lángon. Legfinomabb pirított zsemle- vagy kenyérkockákkal tálalva.

Foto: pixabay.com

 2.Rántott tojásos leves

Hozzávalók: 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál köménymag, kis só és ecet, kevéske pirospaprika, olaj, 1 tojás, + 1 tojás a végén minden személyre.

Pirítsuk meg a lisztet az olajon, majd szórjuk rá a köményt. Kevergessük és tegyünk hozzá egy kis pirospaprikát is. Öntsük fel vízzel (hideggel), s ha elegendő a víz mennyisége, forraljuk fel. Adjunk hozzá sót és keverjünk bele egy egész tojást. Majd azokat a tojásokat is rakjuk vigyázva bele, amelyeket egy-egy személyre szánunk. Ezek ugyanis egészben maradva főnek meg. Ha kész, a kiszedett levesben lehet külön is fűszerezni azokat.

Foto:pixabay.com

3. Zöldborsó krémleves

Hozzávalók: zöldborsó (kb.30 dkg), 1 krumpli, 1 sárgarépa, 1 vöröshagyma és 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál tejszín, 1 evőkanálnyi olívaolaj, petrezselyemzöldje, só és bors. Egy zöldségleves kocka is mehet bele.

Vágjuk darabokra a zöldségeket, csak a hagymák maradjanak egészben. Tegyünk fel az olajat az edénybe és kicsit futtassuk meg rajta a borsót, ezután öntsük fel két pohárnyi vízzel, majd adjuk hozzá a krumplit, a vöröshagymát, a fokhagymát és a leveskockát (ha kell). Főzzük 20 percig. Szedjük ki a hagymákat, illetve 2-3 evőkanálnyi zöldborsót is rakjunk félre. Turmixoljuk össze a maradékot és adjunk tejszínt hozzá. Fűszerezzük borssal, sóval. Ha kész, díszítsük ezt a finom húsvéti ételt zöldborsóval és petrezselyem zöldjével!

4. Aszalt szilvás, aszalt meggyes vagy cseresznyés leves

Mindegyik gyümölccsel el lehet készíteni egy a böjti húsvéti ételt, az összetevőkben csak az változik, hogy szilva, meggy vagy cseresznye van-e benne.

Hozzávalók: 1 kimagozott szilva darabokra vágva, 1 darab fahéj, tejföl, só, cukor.

Mossuk meg és magozzuk ki a gyümölcsöt, vágjuk darabokra, majd gőzben puhítsuk meg. Ezután tegyük fel főni, rakjuk bele a fahéjat is. Egészen puhára főzzük a szilvát. A levet habarással egészítsük ki: tejfölből, sóból, cukorból készítsük.

ceklas_leves

Foto:pixabay.com

5. Céklás leves

Hozzávalók: 2 kiló cékla, 2 sárgarépa, 2 vöröshagyma, 1 darab zeller, babérlevél, citormlé, só, bors, cukor, rozskenyér.

Mossuk- és hámozzuk meg a céklát, s reszeljük le. Közben forraljunk vizet, s hűtsük ki egy kissé, hogy langyos maradjon. A langyos vízzel öntsük fel a céklát, lepje csak el. Fedjük be rozskenyérrel, majd hagyjuk állni meleg helyen, 5-6 napon át. Így lesz kellően savanyú. Szűrjük le és rakjuk félre a levet. Készítsünk a többi zöldségből zöldséglevest, majd szűrjük le és adjuk hozzá a céklás levet. Végül sózzuk és citromlével, kis cukorral ízesítsük!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Egy válasz

  1. babmami

    Cibere szó, szabolcsi régi háztartásokban meggylevest jelentette.