Az ideális testsúly kiszámítása: a testtömeg-index

Az egyik leggyakoribb kérdés, amivel találkozunk a fogyni vágyók körében az, hogy ,,honnan tudhatom, hogy mennyi az ideális testsúlyom?

Most ennek a kérdésnek a megválaszolását kíséreljük meg, felvázolva a leggyakoribb módszereket előnyeikkel és hátrányaikkal együtt. Az ideális testsúly megállapításához olyan tényezőket kell figyelembe vennünk, mint a kor, az izom-zsír arány, a magasság, a nem és a csontsűrűség. bmi9

Egyesek szerint a testtömeg-index kiszámolása a legjobb módja annak, hogy eldöntsük, mennyi az ideális testsúly, ugyanakkor, mások szerint a TTI (vagy BMI) nem a legjobb, mivel nem számítja az izomtömeget, ezért a derék-csípő arány alapján történő számítás jobb.

Az ideális testsúly egyénenként is változó. Ha a családtagjainkhoz vagy barátainkhoz hasonlítjuk magunkat, vigyázzunk, hogy ne törjünk túl magasra, ha a többiek túlsúlyosak, vagy túl alacsonyra, ha körülöttünk mindenki modellalkatú!

Az elhízás aránya sokkal nagyobb az olyan országokban, mint az Amerikai Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság, összehasonlítva például Hollandiával, tehát, ha csak más emberekhez hasonlítják magukat, egy holland személy számára sokkal alacsonyabb lesz az ideális testsúly, mint egy amerikainak.

A testtömeg-index (TTI, más néven BMI) jó mérték?

A TTI a magasságunkkal arányos testsúlyt mutatja. A TTI metrikus egységei: a súly (kilogramm), elosztva a magasság (méter) négyzetével. Pl. súly 80 kg, magasság 1.8 m.

1.8 m X 1.8 m = 3.24. 80 : 3.24 = TTI 24.69.

Az egészségügyi hatóságok világszerte egyetértenek a következőértékekben:

• 20 alatti: sovány (18.5 alatti érték esetén alultápláltság)

• 20-25 között: NORMÁL tartomány

• 25-30: túlsúly

• 30-35: mérsékelten elhízott

• 35-40: súlyosan elhízott

• 40 felett: nagyon súlyosan elhízott

4a29tyzm

Mi a gond a TTI-vel?

A TTI egy nagyon egyszerű mérés, ami nem veszi figyelembe a csípő-, a mell- vagy a derékbőséget. Egy sprinternek lehet, hogy nagyobb lesz a TTI-je mint egy vele egymagasságú lusta nassolónak. A lustának lehet, hogy nagy a hasa, nem izmos és nagyon hájas a csípője, a combja vagy más testrésze, miközben az atlétának kisebb a dereka, kevesebb a testén a háj, és valószínűleg jobb egészségnek örvend.

Egy egyszerű TTI számítás szerint a lusta nassoló egészségesebb. A TTI nem veszi számításba a csontsűrűséget sem. Egy személynek, akinek súlyos csontritkulása van (nagyon alacsony csontsűrűség) lehet, hogy kisebb lesz a TTI-je, mint annak, aki ugyanolyan magas és egészséges, de a csontritkulásos személynek szélesebb a dereka, több rajta a testzsír és gyengébbek a csontjai.

Sok szakértő kritizálja a TTI-t, mivel nem segít az egészség felmérésében. Megfelel egy felületes alapszabványnak, ami a népesség egyes rétegeit osztályozza, de nem használható az egyéni egészségi állapot, vagy az ideális testsúly meghatározásában. Vegyük például az egyik nagy gondot: a szakértők szerint a TTI alábecsüli a testzsír tömegét a túlsúlyos/elhízott emberek esetében, és túlbecsüli a vézna vagy izmos emberek esetében.

Folytatjuk!

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.