Tízből hét családot érint a cukorbetegség

A megkérdezettek 73 százalékának családjában él cukorbeteg, ám sok válaszadó nem tudja, hogy pontosan melyek a cukorbetegség tünetei és hogyan kezelhető – derül ki az Anna Egészségpont online kutatásából.

A Diabétesz Világnap alkalmából, az egészségmegőrző terápiákat kínáló cég által készített, 195 fő megkérdezésével zajlott kutatás arra is rávilágít: tízből kettő gyerek elhízott, túlsúlyos, amely tehet a cukorbetegség tüneteinek súlyosbodásáért.

A válaszadók 73 százalékának családjában él cukorbeteg, tízből nyolc válaszadó pedig tudni véli azt, hogy melyek a cukorbetegség főbb tünetei. A válaszlehetőségek közül a legtöbb voks (27 százalék) az állandó szomjúság- és éhségérzetre érkezett, majd a szájszárazságra (25 százalék), harmadikként pedig a fokozott vizeletürítésre (23 százalék). A kutatásban szereplő lehetséges válaszok közül a besárguló szemfehérjét, a hasi görcsöket és a megemelkedő testhőmérsékletet is sokan választották, noha e tüneteknek semmi közük a cukorbetegséghez. Arra a kérdésre, hogy miként lehet a cukorbetegséget kezelni, a résztvevők többsége helyes választ adott, egy válaszadó szerint azonban a vegán diétával „tökéletesen rendbe lehet tenni” – ez nyilvánvalóan hibás kezelés.

A válaszlehetőségek közül sok voks a mozgásban gazdag életmódot (20 százalék), az egészséges, változatos táplálkozást (20 százalék), az inzulin injekciót (17 százalék) jelölte a cukorbetegség kezelésének módját firtató kérdésre, ám az emelt D vitamin fogyasztást is választották néhányan (2 százalék), amely nem segít a cukorbetegség kezelésében.

A kutatás fő célja a gyerekek cukorbetegségének felmérése volt. A válaszadók 87 százalékának van gyereke, közülük tízből kettő elhízott, túlsúlyos, amely tehet a cukorbetegség tüneteinek súlyosbodásáért. A résztvevők 4 százalékának gyerekénél már megállapították a cukorbetegséget, amelyet gyógyszerekkel, helyes táplálkozással, diétával kezelnek, egy válaszadó azonban „semmivel”. A résztvevők túlnyomó többsége (57 százalék) egészséges, változatos táplálkozással egészíti ki az orvosi terápiát, tízből hárman pedig mozgásban gazdag életmóddal.

A kutatás rákérdezett arra is, hogy a cukorbeteg gyereket nevelő válaszadók mennyit költenek havonta gyerekük cukorbetegségének kezelésére. Többségük (43 százalék) 5-10 ezer forintot, de sokan (29 százalék) 15 ezer forintnál is többet kénytelenek erre fordítani.

Minden népbetegség esetében, így a cukorbetegségnél is, fontos a megelőzés, a helyes táplálkozás és a rendszeres szűrővizsgálat. A kutatás rámutat, hogy bár sokan ismerik a cukorbetegség tüneteit és kezelési módjait, az emberek csak kevés orvosi terápián kívüli kiegészítő kezelést alkalmaznak, pedig vannak kifejezetten eredményes terápiák. A cukorbetegség elsősorban a verőérrendszer károsításával okoz súlyos szervkárosodásokat. Ezeknek a szövődményeknek a kezelésében és megelőzésében például hasznos kiegészítő alternatív kezelés lehet a mágnesterápia, a keringés javítása révén” – mondta Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségpont szakértője.

A kutatás 2018. október 31-től november 13-ig zajlott, online (CAWI) módszerrel, a mintanagyság 195 fő.

Forrás: https://napidoktor.hu/index