Rosszullét a cukorbetegség kezelésétől – Miért?

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése elsősorban életmódterápián alapul, ám gyakori, amikor a beteg gyógyszeres, esetleg inzulinos kezelésben is részesül. Ez az esetek többségében semmilyen problémát nem okoz, sőt, a vércukorszint normalizálódásával a közérzet is javul, ám vannak, akik nem várt tüneteket tapasztalnak a terápia során.

Ennek lehetséges okait dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.

A cukorbetegség kezelése

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése többrétű: a terápia alapját a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás adja, melyet szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezelés egészít ki. Hogy kinek mire van szüksége, azt a kezelőorvos dönti el a vércukor eredmények, életkor, egyéb betegségek, BMI, esetleges szövődmények alapján. Amennyiben csupán kisebb a kiugrás, illetve, ha a páciens jól reagál az életmódterápiára, akkor nem indokolt egyéb kezelés, más esetben az orvos megfelelő dózisú gyógyszeres és/vagy inzulinos terápiát javasol. Utóbbiaknak természetesen több típusa létezik. A gyógyszerek ugyanis lehetnek olyanok, melyek javítják az inzulinhatást, illetve olyanok, melyek az inzulinelválasztást serkentik, az inzulinok pedig lehetnek humán és analóg inzulinok (természetesen még ezeknek is léteznek altípusai).

cukorbeteg

Mi van, hogy nem várt tüneteket tapasztal?

Amennyiben valaki nem várt tüneteket tapasztal, fontos, hogy ezeket tudassa orvosával, ugyanis számtalan tényező húzódhat a kellemetlen panaszok hátterében, melyeket az esetek többségében orvosolni kell. Ilyen probléma lehet többek között a hányinger, hányás, hasmenés, hipo-vagy hiperglikémiás tünetek, étvágytalanság.

Vannak olyan készítmények, melyek kellemetlen hasi panaszokat, hasmenést, étvágytalanságot, puffadást okozhatnak mellékhatásként- ekkor érdemes fokokozatosan szoktatni hozzá a szervezetet az adott szerhez, és ha az nem hoz javulást, akkor más gyógyszert szükséges adni a betegnek. Gyakori az is- főleg az újonnan felfedezett cukorbetegeknél-, hogy bár rendszeresen, az orvos utasításainak megfelelően alkalmazzák az adott gyógyszert/inzulint, viszont a diétájukban valamilyen hibát követnek el, melynek hatására hipo-vagy hiperglikémiás tüneteket tapasztalnak (pl. szédülés, gyengeség, izzadás, remegés, szapora pulzus).  Ilyen hiba lehet pl. a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok nem megfelelő elosztása” – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mindezeken kívül érdemes azt is tudni, hogy rosszulléthez vezethet az is, ha a cukorbetegnek valamilyen oknál fogva megváltozik a gyógyszer- vagy az inzulinszükséglete (pl. láz, hányás/hasmenés, fokozott fizikai igénybevétel, évszakváltozás, klimax).  Ilyen esetekben célszerű a kezelőorvossal egyeztetni a dózist illetően!

Gyógyszerkölcsönhatás is okozhat rosszulléteket

Mint a legtöbb gyógyszer esetén, a diabetes terápiájához való készítmények is reakcióba léphetnek egyéb szerekkel, így azok hatásfoka fokozódhat vagy csökkenhet, mely szintén kellemetlen és olykor veszélyes tüneteket okozhat. Éppen ezért, amennyiben más gyógyszert is kénytelen szedni, feltétlenül forduljon szakemberhez tanácsért, vajon lehet-e a kettőt együtt alkalmazni, illetve kell-e változtatni az addig előírt dózison!

Ilyen gyógyszerek lehetnek a következők (a teljesség igénye nélkül):

  • bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények
  • vízhajtók
  • több, asztma kezelésére használt gyógyszerek
  • bizonyos fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők (pl. NSAID, ibuprofen, paracetamol)

Fontos, hogy mielőtt egyéb gyógyszert/gyógynövényt alkalmaz, előtte mindenképp konzultáljon szakemberrel!

Forrás: Napidoktor.hu


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.