Mentális fájdalomcsillapítás!

Szinte minden felnőtt ember találkozott már a hát-, derék-, térd- és vállfájdalmakkal, amelyek gyakran krónikussá válnak.

A legegyszerűbb módszer ilyenkor a fájdalomcsillapítók alkalmazása, ez azonban egyrészt csak tüneti kezelés, másrészt nem tarthat örökké. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa a mentális fájdalomcsillapítás jelentőségéről beszélt.

A test és az elme kapcsolata döntő

A tudósok már régóta tudatában vannak, hogy a fájdalom nem csupán egy érzés, sokkal inkább egy agyi feldolgozási folyamat, amelyet számos körülmény befolyásol. Szerepe van ebben a folyamatban a szülői mintáknak, az adott érzelmi állapotnak, a minket érő stresszeknek és igen erősen a motivációinknak. Különösen igaz ez a krónikus fájdalmak esetében, hiszen az akut érzések jellemzően a kiváltó ok megszűnését követően szintén elmúlnak.

A hosszan tartó fájdalmak – különösen az ortopédiai jellegűek – nem csak a megváltozott életkörülmények miatt érintenek egyre több embert, de a test és az elme diszharmóniája is. Éppen ezért egyre jelentősebb kutatások és próbálkozások vannak a mentális fájdalomcsillapításra vonatkozólag, melyek közül sok már több ezer éve ismert, mint a hipnózis, a meditáció vagy a tajcsi.

Tudatosan kell a fájdalmat kezelni!

–    A krónikus fájdalmat megélőknél különösen fontos, hogy tudatában legyenek annak, hogy a fájdalom szubjektív és nagyon erősen függ magától a személytől. Ha sikerül valamiféle megküzdési technikát elsajátítani, az érintett már nem fogja magát kiszolgáltatottnak érezni a fájdalommal szemben, így magát az érzést is enyhébbnek értékeli majd. Természetesen az első lépés minden esetben az ortopéd orvosi vizit, amely során pontosan meg kell állapítani, mi okozza a fájdalmat – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa.

agy47

Krónikus fájdalmaknál nagyon fontos, hogy megtanuljuk a figyelmünk fókuszát más irányba terelni. Hasznos, ha megpróbálunk rendszeresen relaxálni, különösen, ha erősödni érezzük a fájdalmat. Vegyünk mély levegőket és amennyire csak lehet, lazítsuk el magunkat. Nagyon hatásosak a vizuális technikák, amelyek kapcsán elképzeljük az egészséges, tökéletes testünket, különösen a fájdalmas testrészt és pozitív megerősítő mondatokat ismételgetünk, mint például: Testem harmonikusan működő egész, minden egyes porcikám egészséges, a hátam tökéletes állapotban van. Természetesen a saját, személyes mondatok a leghatékonyabbak.

Szakorvosi és mentális segítség is kell

Egészen biztosan van a tudatnak fájdalomcsillapító szerepe, gondoljunk csak a mérkőzés közben megsérülő sportolókra, akik csak a meccs végén veszik észre, mennyire fáj a sérült testrészük. Ahhoz azonban, hogy biztonságosan alkalmazhassuk a mentális technikákat, meg kell bizonyosodni afelől, hogy nincs-e ellátást igénylő szervi betegségünk, például egy kizáródott porckorongsérv.
–    Én magam általában az EFT (Emotional Freedom Techiques) technikát javaslom a krónikus betegeknek, ami egy nagyon gyors és hatékony módszer fájdalomcsillapításra is. Ennek során ujjainkkal meghatározott meridiánpontokat kopogtatunk a testünkön, miközben a megoldandó problémára koncentrálunk. – mondja dr. Dobos Márta, aki azonban hangsúlyozza, hogy a szakorvosi vizitnek mindenképpen a kiváltó okokra is fényt kell deríteni – legyenek azok fizikaiak, vagy akár emocionálisak.

Forrás: