Előzzük meg az STD-t!

Gombák, vírusok, baktériumok és élősdiek okozzák a szexuális úton terjedő betegségeket, vagyis az STD-t.

Mivel ma becslések szerint évente 330 millióan fordulnak orvoshoz nemi betegség miatt, érdemes nem csak a rettegett AIDS ellen védekezni, de a „klasszikusok” (például gonorrhoea, szifilisz) ellen is. Dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza a megelőzés és a megfelelő kezelés jelentőségéről beszélt.

A tüsszentés nem fertőző

Az STD a fertőzött ondó vagy hüvelyváladék útján terjed, vagyis amikor az közvetlen érintkezésbe kerül a nyálkahártyával. A legtöbb nemi betegség orális kapcsolat, csókolózás vagy petting során is átadható, különösen igaz ez a herpeszvírusra. Sajnos a fertőzött anya is átadhatja magzatának, illetve az újszülöttnek ezeket a betegségeket.

Néhány nemi betegség (hepatitis B és C, AIDS és szifilisz) fertőzött vértermékek használatával vagy az intravénás drogot használók közös tűhasználatával is átadható. Az indirekt megfertőződés igen ritka, mindazonáltal nem ajánlott közös törölköző, higiéniai szerek használata.

szex26

Cseppfertőzés (köhögés, tüsszentés által) útján pedig e betegségek nem terjednek. A mindennapi társadalmi érintkezés során a nemi betegségekkel való megfertőződés a szokásos higiéniai szabályok betartása mellett kizárt. – mondja dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza.

A leggyakoribb betegségek

Chlamydia-fertőzés

Az Európában nagyon elterjedt baktérium húgycsőfertőzést okoz, amit viszketés és vizeléskor égő érzés kísér. A betegség jól gyógyítható antibiotikumokkal, de ha nem veszik észre, terméketlenséghez, meddőséghez vagy méhen kívüli terhességhez is vezethet.

Gombás fertőzés

Az élesztőgomba (Candida albicans) a szexuális úton terjedő gombás fertőzések leggyakoribb okozója. Ez az ártalmatlan fertőzés kellemetlen következményei: a makk és a hüvely gyulladása, viszketés, égő érzés, nőknél váladékozás. A betegség úgynevezett antimiotikumok és megfelelő higiénia betartásával jól kezelhető.

nemi_betegseg

Trichomonas

Ez az egysejtű parazita elsősorban a húgyvezetékben és a hüvelyben okoz folyásos, viszketéses jellegű panaszokat. A kórokozót mikroszkóp segítségével mutatják ki, és speciális gyógyszerekkel kezelik.

Gonorrhoea

A baktérium okozta fertőzés tünetei jellegzetesek: az aktus után 2-7 napon belül gennyes folyás kezdődik mindkét nemnél és fájdalom jelentkezik vizelés közben (bár nőknél előfordulhat tünetmentesség is). Kezelése antibiotikumokkal  megoldható, de ha kezeletlen marad, terméketlenséget okozhat, illetve megtámadhatja az ízületeket és a májat.

szex_problema

Hepatitis

A különböző hepatitis-vírusok közül elsősorban a hepatitis B és kismértékben a hepatitis C terjed szexuális úton. A betegség lefolyása egyénileg igen eltérő lehet: panaszmentesség is elképzelhető, vagy súlyos májgyulladás léphet fel, amely egyes esetekben halállal végződik. Az esetek nagy részében krónikus májgyulladás alakul ki, amely májcirrózishoz és májrákhoz vezethet.

A fő probléma, hogy egyesek egész életükben vírushordozók anélkül, hogy megbetegednének, és ezáltal másokat is megfertőzhetnek. A hepatitis B és C vírusa a nemi kapcsolaton kívül vérátömlesztéssel, az intravénás drogot használók közös tűhasználatával, sőt időnként a testváladékokkal kapcsolat révén is terjedhet rossz higiéniás viszonyok között.

A hepatitis B az egyetlen olyan, nemi úton terjedő betegség, amely ellen biztonságos védőoltás áll rendelkezésre.

Herpes genitalis

Ezen elterjedt vírusfertőzésnek jellemző tünetei a nemi szervek környékén megjelenő apró, viszkető hólyagocskák, amelyek fertőző váladékot tartalmaznak. Előfordul, hogy az érintett lázas is lesz és megduzzadhat a nyirokcsomói is. Sajnos a vírus a vírusellenes gyógyszerrel történt kezelés ellenére is tovább élhet, és évekkel később egy újabb, enyhébb lefolyású betegséget okozhat. Fertőzött várandós nőknél a herpeszvírus átterjedhet az újszülöttre, akinél akár agyhártya-gyulladás is felléphet.

HPV

A humánpapillóma-vírus nem csak szexuális úton terjed, de a nemi szervek környékén megjelenő, karfiol formájú szemölcsök kialakulását össze lehet kapcsolni a szexualitással. Jellemzően sebészeti úton (szike, lézer, folyékony oxigén, elektrokoaguláció) távolítják el. Egyértelműen kimutatták, hogy a partnerek számának emelkedésével az előfordulás gyakorisága nő.

meh16ű

Meg lehet előzni!

Dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyászának tanácsai:

– Monogám életmód

– Drog és alkohol általi bódult állapotban az érintkezés kerülése.

AIDS-teszt elvégeztetése és az eredménynek megfelelő életmód.

Óvszer használata (amely még mindig a legnagyobb, de nem a száz százalékos védelmet nyújt).

– Hepatitis B-elleni oltás különösen a veszélyeztetett személyeknél (egészségügyi dolgozó, intravénás droghasználó, dialízises beteg, fejlődő országban élő külföldi).

– A túlzott sterilitással, az aktus előtti intim tisztálkodással gyakran az ellenkező hatást érjük el, mint szeretnénk. Ilyenkor a felázott bőrön, az apró nyálkahártya-sérüléseken sokkal könnyebb átjutnak a kórokozók. Tehát hasznosabb utána zuhanyozni.

– Bármilyen probléma esetén, azonnal szakorvoshoz kell fordulni!

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.