Amit a férfi meddőségről tudni illik – 1. rész

Valószínűleg a prosztata és a potenciazavarok mellett a leggyakoribb problémák egyike – amivel nagyon sok fiatal pár küzd mostanában, – a meddőség

Mint köztudott, egy férfi sokkal nehezebben szánja rá magát hogy orvoshoz menjen, főként, ha intim problémáról van szó. Valószínűleg a prosztata és a potenciazavarok mellett a leggyakoribb problémák egyike – amivel nagyon sok fiatal pár küzd mostanában, – a meddőség.

Mi okozhatja a férfi megtermékenyítő képesség csökkenését és van-e ennek olyan tünete, aminek láttán az illető gyanakodni kezdhet? Kérdéseink megválaszolására Dr. Rosta Gábort, a Dr. Rose Magánkórház urológusát kértük fel.

Manapság sokan keresik fel Önt meddőségi problémával?

Igen. Kevesen gondolnák, de 30-40 százalékra tehető a meddőségben a férfi ok, jóval nagyobbra, mint hisszük. Ennek az egyik oka éppen a férfiak szégyenlőssége, akik ritkábban szokták intim egészségügyi problémáikat megbeszélni társaságban, és persze az is, hogy míg a női magazinokban rengeteg egészség és életmóddal kapcsolatos írás olvasható, addig ez férfioldalról hiányzik.

Mi a leggyakoribb oka a férfiak meddőségének?

Vannak olyan veleszületett, vagy örökölt betegségek, amiknek a következménye meddőség, egyes genetikai faktorok, vagy például herevesztés. Van egy fejlődési variáció, ami a férfiak 20 százalékát érinti, és átmeneti meddőséget okoz, ez pedig a here baloldali visszértágulata. Csak a baloldalon jöhet létre. Általában serdülőkorban alakul ki, és azért, mert amikor korábban a here a leszállásakor maga után húzza az ereket, akkor a jobboldali heréből a visszér egy vastagabb érbe, a baloldaliból pedig a veséhez közelebbi, vékonyabb érbe csatlakozik.

Ebben a vékonyabb érben nagyobb a nyomás, és serdülőkorban, ha hirtelen nő meg egy kamasz, a vénában lévő billentyű nem tud keresztirányban lépést tartani a hossznövekedéssel, ezért kialakul egy herevisszértágulat. Ez egy fokkal melegebben tartja a baloldali herét, a jobboldali here hőmérsékletéhez képest. A herezacskóról tudni kell, hogy az a férfiember hűtőszekrénye, ahol mindig 1 fokkal hidegebb van, mint a hasüregen belül, és ha nem ez a helyzet, akkor a here kevesebb életképes spermiumot termel.

sperma8

Ha megoperáljuk ezt a herevisszértágulatot, akkor javul a fertilitás, javul a spermakép. Hozzáteszem, hogy ha valakinek varicokeléje van, ettől függetlenül a másik heréje még termelhet elegendő és jó minőségű spermiumot, hiszen ha azt nézzük, hogy minden 20. férfinak van ilyen gondja, akkor jóval több lenne a meddő kapcsolatok száma.

Fogalmazhatunk úgy, hogy ez egy ún. civilizációs betegség, vagy ténylegesen az összes férfi 20 százalékát érinti?

Nem, ez kivételesen nem civilizációs betegség, inkább egy fejlődési variáció, ami minden serdülőnél létrejön, akinél a hossznövekedés nem egyenletes, hanem hirtelen nőnek egy nagyot. Sokszor tehát ennyire egyszerű a megoldás: bejön egy fiatal pár, megvizsgálom a férfit, látom, hogy mi a baj, és kiderül, hogy egy egyszerű operációval az egész probléma megszűntethető.

Sejthető, hogy a férfiak a herén végzett „egyszerű operáció” hallatán kardiológiai „kezelésre is szorulnak”…

Igen, de aztán általában úgyis győz a kisbaba utáni vágy, vagy a családi presszió, úgyhogy végül a legtöbben vállalják a műtétet. Ráadásul tényleg nagyon egyszerű műtétről van szó, a hibás vénát kell megkeresni, elkötni, és kialakul a normális vénás keringés. A here le fog hűlni, javul a spermakép. Altatásban és helyi érzéstelenítésben is végezhető a műtét. Több műtéti megoldás létezik, mindig a legegyszerűbb, legkisebb kockázattal járót érdemes választani.

Az előbb említette, hogy amikor a páciens bejön, Ön szinte azonnal meg tudja állapítani a probléma okát. Milyen vizsgálattal van erre mód?

A legtöbb esetben ránézésre meg lehet mondani, mert jól látható. A herezacskón kékesen átüt a visszér, a bal here lejjebb van, és a here fölött jól látszanak az erek. Ezen kívül van még egy próba is, hogy az orvos megfogja a visszér hálózatot, míg a páciensnek köhögnie kell, és az érzett nyomásemelkedésből derül ki, hogy erről van-e szó. Az ultrahang vizsgálat is ezt támaszthatja alá.

Általában amikor bejön egy pár, hogy gyereket szeretnének, és vajon miért nem sikerül, akkor az első vizsgálat a spermavizsgálat, azaz meg kell nézni, hogy hogyan működnek a spermiumok. Ahogy a pácienseknek mondani szoktam, ez a legszórakoztatóbb urológiai vizsgálat, ami csak létezik.

61 Tudj meg többet a…!

Magát a spermaelemzést számítógép vezérelt mikroszkóp végzi. Ennek során többek között gyorsmozgás analízis is történik, ami a spermiumok halrajszerű mozgását is vizsgálja. Ez egy nagyon értékes vizsgálat, azt állapítja meg, hogy az össz- spermaszámhoz képest mennyi az, amennyi együttesen mozog, és mennyi amennyi csak fickándozik.

A spermát egyébként 24 órán belül lehet vizsgálni, de a friss minta a legjobb, tehát senki ne úgy képzelje a dolgot, mint a Csupasz Pisztolyban, hogy én itt állok egy mikroszkóppal a kezemben, miközben egy spanyolfal mögött meg a szerencsétlen páciens próbál magából kiizzadni valamit.

Elegendő otthonról behozni a produkciót – lehetőség szerint első csepptől az utolsóig – ha belátható időn belül eljut hozzánk, akkor tökéletesen tudjuk vizsgálni.

És itt jön a megdöbbentő adat. Az utóbbi két évtizedben a civilizált országokban jelentősen csökkent a működőképes spermaszám. Húsz évvel ezelőtt 60, most pedig 40 millió az átlagérték.

Cikkünk folytatódik, ne felejts el visszalátogatni hozzánk!

Forrás: