Veszélyes baktériumok, vírusok, gombák és egyéb élősködők a strandokon, fürdőkben

Baktériumok, vírusok, gombák és  egyéb élősködők – ezek okozhatnak bajt a strandon, az uszodában és a termálfürdőben. Ha viszont néhány alapszabályt betartunk, akkor minimálisra csökkenthető a fertőzés veszélye.

Dr. Rozgonyi Ferenc, a Semmelweis Egyetem Bőr, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának mikrobiológiai diagnosztikai és tudományos szaktanácsadó professzora szerint az egyik ilyen alapszabály, hogy semmilyen sérüléssel nem szabad strandra, uszodába vagy termálfürdőbe menni. Nemcsak a nagyobb sebekkel, hanem a kisebbekkel sem: például ha valaki elvágta az ujját, lehorzsolta a térdét, vagy van egy berepedés két lábujja között. Ezek a fertőzés kapui – hangsúlyozta, hozzátéve: azt is meg kell próbálni elkerülni, hogy a medence vize az ember szájába kerüljön és lenyelje.

Az egyetemi tanár a strandokkal kapcsolatban arról beszélt, hogy a hideg vizes medencéknél nem elsősorban a víz okozza a problémát – hiszen azt fertőtlenítik, és a klór pusztítja a kórokozókat -, hanem a medence partja, a strand kövezete és a zuhanyzó. Ezeken a területeken könnyen kerülhet a bőrre baktérium vagy gomba, ami a sebbe vagy a sérülésre jutva fertőzést okoz. Ha valaki gombás lábbal beáll a zuhanyozóba, akkor az utána következő megfertőződhet – vélekedett.

nyaralas02

Mindezek miatt is nagyon fontos a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz kerüljön a medencébe és fertőtleníti is a lábat. A zuhanyozóban pedig ajánlott papucsban beállni a víz alá. Általános jó tanácsként azt is javasolta, hogy a strandon vagy a fürdőben mindenki csak a saját papucsát használja, mert ha másét veszi fel, akkor bakteriális és gombás fertőzést is kaphat.

Dr. Rozgonyi Ferenc hangsúlyozta: ha valakin nincs sérülés, akkor is van ugyan esély a megfertőződésre, de lényegesen kisebb. A kórokozók igyekeznek megtapadni a bőrön, a szőrzeten és anyálkahártyákon, de ha valaki strandolás után alaposan és rendszeresen tisztálkodik szappannal és folyóvízben, akkor ezek nem okoznak bajt – közölte.

A lehetséges veszélyforrások közt említette azt is, ha valaki megsérül sportolás közben a strandon. Amennyiben ez megtörténik, mindképpen orvoshoz kellene vinni, mert- például a trágyás-földes-poros pályán – a tetanusz baktérium spórája is bekerülhet a sebbe – jelentette ki.

A strandon is előfordulhat kullancs, amely számos kórokozót hordozhat és csípésével, nyálával fertőzi a szúrt-csatornát, s onnan a kórokozó a vérbe, majd az agyhártyára kerülhet és gyulladást okozhat. Érdemes strandolás után megvizsgálni a testet, nincs-e rajta kullancs, s ha van eltávolítani.

vizi nyaralas03

Az egyetemi tanár a meleg vizes medencékkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezekben minden széklettel szóródó baktérium és vírus egy bizonyos ideig életben marad, sőt – ha szerves anyagok is kerülnek a 30-38 C fokos vízbe – akkor a baktériumok gyorsan el is szaporodnak.  Az ilyen baktériumok vagy vírusok a lenyelt vízzel hasmenést okozhatnak. Ilyen eset minden nyáron előfordul – emelte ki  Dr. Rozgonyi Ferenc.

Mint mondta, a termálvizeket fertőtlenítik ugyan bizonyos módszerekkel, de itt is könnyű fertőzést kapni: Ha olyan ember megy a meleg vízbe, akinek valamilyen nemiszervi fertőzése van, megfertőzhet másokat is, a nemi betegségeket okozó baktériumok ugyanis itt szintén elszaporodhatnak és fertőzést okozhatnak. A női nemi szervek külső részén elsősorban az un. sarjadzó gombák – főleg a Candida albicans – okozhatnak fertőzéseket, illetve a fehér folyás kórokozója a Trichomonas vaginalisis életben maradhat a meleg vízben egy darabig.

vizi nyaralas02

Veszélyforrást jelenthet az is, ha a fürdő vagy strand területe nincs rágcsálómentesítve. Az egerek és patkányok Leptospira baktériumokat hordozhatnak.  Ha a strand vize meleg víz, de nem fertőtlenítőszeres, a leptospirák fertőzhetik a fürdőző embert a bőrön át,vagy a vízzel lenyelve a bélen át, májgyulladást és sárgaságot, valamint néhány faj agyhártyagyulladást okozhat.

Az ÁNTSZ közleménye szerint a medencés strandok döntő többsége Magyarországon szabályosan, a közegészségügyi előírásokat betartva működik. A víz minőségét mikorbiológiailag folyamatosan ellenőrzik az ÁNTSZ szakemberei és laboratóriumai.

Mivel a medencék vize használat közben a folyamatos fertőtlenítés és friss víz utánpótlás ellenére is szennyeződhet, Rozgonyi Ferenc professzor hangsúlyozta: A higiénés szabályokat betartva maga is rendszeresen jár uszodába, termálfürdőbe. Leginkább azok vannak veszélyben, akik meleg vízben töltenek el hosszú időt, és utána egyáltalán nem, vagy csak sima vízzel mosakodnak meg, a megfelelő higiénés állapotú fürdőhelyeken a strandolás utáni alapos tisztálkodással minimálisra csökkenthető a fertőzés kockázata.

SzZs/semmelweis.hu

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.