Leggyakoribb autoimmun betegségek 1.

Több mint 80 ismert fajtája van az autoimmun betegségeknek, melyek a világon az egyik vezető fogyatékosságot- és halált okozó oknak számítanak. Melyek a leggyakoribbak, és mik a tüneteik?

 

Sajnos, számos autoimmun betegség létezik, a szklerózis multiplextől kezdve a pszoriázison át a vitiligóig, amely fehér foltokat hagy a bőrön. Lássuk, melyek az autoimmun betegségek fajtái, leggyakoribb típusai, és milyen tünetek jellemzik a betegséget?

Alopecia areata

Az immunrendszer a szőrtüszőket támadja meg – a struktúrákat, ahonnan a haj kinő. Többnyire nem veszélyezteti az egészséget, de nagyon is befolyásolhatja az ember külsejét.

Tünetei: hiányos foltokat hagyó haj- és szőrhullás a fejbőrön, arcon, vagy a test más területein.

Antiphospholipid antitest szindróma

Olyan betegség, amely problémákat okoz az erek belső részén és vérrögök kialakulásához vezet az artériákban és a vénákban.

Tünetei: vérrögök az artériákban, vénákban; többszörös vetélés; csipkeszerű, vörös kiütések a csukló és a térd táján.

Autoimmun hepatitis

Ezen autoimmun betegség során az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a májsejteket, mely a máj hegesedéséhez és megkeményedéséhez vezet, valamint potenciálisan májelégtelenséghez.

Tünetei: fáradtság, megnagyobbodott máj, a bőr, valamint a szemfehérje sárgulása, viszkető bőr, ízületi fájdalom, hasi fájdalom, gyomorproblémák.

Lisztérzékenység (coeliakia)

Ez olyan autoimmun betegség, mely során a szervezet nem tolerálja a glutént, azt az összetevőt, amely a búzában, rozsban, árpában, de néhány gyógyszerben is megtalálható. Amikor a lisztérzékeny ember olyan élelmiszereket eszik, melyekben van glutén, az immunrendszer a vékonybél nyálkahártyájának károsításával reagál.

hasmenes

Tünetei: hasi puffadás és fájdalom, hasmenés vagy székrekedés, súlyvesztés vagy súlygyarapodás, fáradtság, elmaradó menstruáció, viszkető bőr kiütések, meddőség vagy vetélés.

1-es típusú diabétesz

A betegség miatt az immunrendszer megtámadja a sejteket, melyek inzulint termelnek – azt a hormont, amelyre szükség van a vércukorszint kontrollálásához. Ennek eredményeképpen a szervezet nem tud inzulint előállítani. Enélkül pedig túl sok cukor marad a vérben – a túlságosan magas vércukorszint károsítja a szemet, a vesét, az idegeket, az ínyt és a fogakat. A legsúlyosabb probléma azonban, melyet a diabétesz okozhat, a szívbetegség.

Tünetei: szomjúság, gyakori vizelés; a beteg nagyon éhesnek és fáradtnak érzi magát; fogyás anélkül, hogy diétázna; sebek alakulnak ki és lassan gyógyulnak; a bőr száraz és viszket; a lábban bizsergő érzés támad – a beteg már nem úgy érzékeli a lábát, mint korábban; homályos látást tapasztal.

Basedow-kór (pajzsmirigy túlműködés)

Ez az autoimmun betegség azzal jár, hogy a pajzsmirigy túlságosan sok pajzsmirigy hormont termel.

Tünetei: álmatlanság, ingerlékenység, fogyás, érzékenység a melegre, izzadás, finom és törékeny haj, izomgyengeség, enyhe menstruációs ciklusok, kidülledő szemek, remegő kéz; olykor azonban előfordul, hogy nincsenek tünetei.

Guillain-Barre szindróma

Az immunrendszer megtámadja az idegeket, melyek összekapcsolják az agyat és a gerincvelőt a test többi részével. Az idegek károsodása miatt a jelek küldése nehézkessé válik. Az eredmény: az izmok nem tudnak rendesen reagálni az agy utasításaira.

gerinc1

Tünetei: gyengeség és bizsergés érzése a lábakban, amely a test más részeire is kiterjedhet; súlyosabb esetekben bénulás.

A tünetek gyakran viszonylag gyorsan alakulnak ki, akár néhány nap vagy hét alatt – és általában a test mindkét oldalán jelentkeznek.

Hashimoto szindróma vagy pajzsmirigy alulműködés

A betegség hatására a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigy hormont.

Tünetei: fáradtság, gyengeség, hízás, érzékenység a hidegre, izomfájdalom és ízületi merevség, arc duzzanat, székrekedés.

Hemolitikus anémia

Az immunrendszer elpusztítja a vörös vérsejteket. Olyan gyorsan pedig a szervezet nem tud előállítani újakat, ahogy a test igényelné. Ennek eredményeképpen a szervezet nem jut elég oxigénhez, hogy jól működjön, a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy az oxigéndús vért keringtesse.

Tünetei: fáradtság, légszomj, szédülés, fejfájás, hideg kezek és lábak, sápadtság, sárgás bőr és szemfehérje, szívproblémák – beleértve a szívelégtelenséget is.

Idiopathiás thrombocytopeniás purpura (ITP)

Olyan autoimmun betegség, melyben az immunrendszer elpusztítja a vérlemezkéket, melyek szükségesek a véralvadáshoz.

Tünetei: nagyon heves menstruáció, apró lila vagy piros pöttyök a bőrön, melyek kiütésnek látszanak; könnyen kialakuló véraláfutás, orrvérzés vagy vérzés a szájban.

Forrás: