Veszélyes fürdőzések?

A fürdőzőket fenyegető veszélyekre figyelmeztetett a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), az Országos Mentőszolgálat, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. és a Magyar Fürdőszövetség keddi közös sajtótájékoztatóján.

Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője a fővárosi Római strandfürdőben tartott tájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy sokkal biztonságosabb kiépített strandon fürdőzni, mint természetes vizekben. Mint mondta, a tavak, bányatavak, folyók vizének hőmérséklete kiszámíthatatlan, a folyók, tavak medre egyenetlen, veszélyes lehet a víz sodrása, és nincsenek szakképzett emberek, akik szükség esetén elsősegélyt nyújtanak.

kisbaba_pancsol

A szóvivő elmondta: gyakran előfordul, hogy a strandolók a napon felhevült testtel ugranak a hideg vízbe. Ilyenkor leállhat a szívműködés, és a vérkeringés helyreállítására mindössze négy perc áll rendelkezésre. Ezért nem lehet a mentők kiérkezésére várni, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést, amire azonban egy bányatónál nagyon csekély az esély.

A Római strand egyik medencéje mellett tartott sajtótájékoztatón mentők közreműködésével a gyakorlatban is bemutatták az újraélesztést.

Oláh László, a BRFK bűnmegelőzési osztályának vezetője arról beszélt, hogyan lehet megelőzni a a strandokon gyakori lopásokat. Nem tanácsos értékmegőrzőnek használni sem az autót, sem pedig a leterített törülközőt, hiszen a tolvajok mindkét esetben könnyedén kifigyelhetik, hogy a strandolók hová rejtették értékeiket – mondta, hozzátéve, a pénzt, az iratokat érdemes értékmegőrzőkben elhelyezni.

kisbaba_uszogumi1

Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója ismertette, hogyan igyekeznek biztonságosabbá tenni a fővárosi fürdőket. Tájékoztatása szerint az összes budapesti strandon árnyékolót építettek a gyermekmedencék fölé, így segítve a veszélyes UV-sugárzás elleni védekezést. A Dagály, a Palatinus és a Széchenyi fürdőben egy-egy 32 kazettából álló értékmegőrzőt helyeztek ki. Mint mondta, ha a medencéktől akár több száz méterre lévő fürdőépület helyett a medencék közelében elhelyezett kis széfek beválnak, az összes fővárosi strandra telepítenek ilyeneket.

Juhász Szabolcs, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára emlékeztetett arra, hogy hétfőtől a SZÉP-kártya mindhárom alszámlájáról lehet gyógyfürdő- és strandbelépőt fizetni. A főtitkár üdvözölte a változást, mivel közlése szerint az eddigi korlátozás miatt a több mint 300 magyarországi fürdőben, amelyek évente 25 millió vendéget fogadnak, az új cafeteria-rendszer bevezetése után két év alatt, 2012-re 38 százalékkal csökkent az utalványforgalom és az abból származó bevétel.

Forrás: