Csigák a kertben – Hogyan védekezzünk?

Egyre többen panaszkodnak arra, hogy a meztelencsigák megtámadják a dísz- vagy veteményeskerteket, és nagy károkat okoznak bennük. A következőkben a meztelencsigák elleni védekezés fajtáit mutatjuk be.

Miért kell védekezni a meztelencsigák ellen?

 

Mielőtt bárki is válaszolna erre a kérdésre, vegyük figyelembe a következő tényt a meztelencsigákról: ha egy csigapár minden tojásából életképes csigák fejlődnének ki, akkor a második nemzedékre, csupán 1 csigapártól, akár 7200 db utód is létrejöhet. Ezért is olyan fontos fellépni ellenük, különben számuk exponenciálisan megugorhat.

1. A legjobb védekezési mód, ha kertünkben van egy sün családunk, ezért tegyünk meg mindent a védelmük érdekében, nagyon vigyázzunk rájuk, mivel ők is kertünk őrei.

meztelencsiga

A sün család jelenléte kordában tartja majd a meztelencsigák számát. Nem fogják teljesen eltüntetni azokat, viszont mindig a veszélyességi szint alatt fogja tartják őket.

2. Ha nincs sün családunk, viszont mégsem szeretnénk vegyszerekhez folyamodni, akkor házilagos csapdázással védekezhetünk ellenük. A legegyszerűbb csapda elkészítéséhez egy befőttes üvegre lesz szükségünk, amit ássunk bele a talajba úgy, hogy 2-3 cm maradjon kint belőle a föld felett, majd az üvegbe töltsünk kb. 2 dl sört, majd egy 20%-os ecetből csepegmeztelencsiga 2tessünk bele 15-20 cseppet. Arra ügyeljünk csak, hogy ne maradjanak a meztelencsigák tetemei az üvegben, ezért rendszeresen ürítsük azt. Az okát nem tudni, de a meztelencsigák “is” odáig vannak a sör illatáért.

 

3. Harmadik módszer a vegyszeres védekezés. A leghatékonyabb szerek a metaldehid tartamú termékek, mint pl. a Detia, Delicia, stb., amelyek vonzzák a csigákat, és a granulátumokon áthaladva megbontja a nyálkahártyájukat, így azok rövid időn belül elpusztulnak. Ezeknek a vegyszereknek a legnagyobb hátrányuk, hogy házikedvenceink is elpusztulhatnak a fogyasztásuk következtében.

Forrás: edenkert.hu