Mutasd a génjeidet, megmondom ki vagy

Időben elvégzett teszt segítségével már az első tünetek jelentkezése előtt tisztában lehetünk azzal, hogy milyen betegségekre vagyunk hajlamosak. Ha előre tudhatnánk, hogy olyan géneket örököltünk, melyek hajlamossá tesznek minket betegségekre, mint például a szívinfarktus, vajon megpróbálnánk már azelőtt tenni ellene, mondjuk egy életmódváltással, mielőtt késő lenne?

A tudomány mostanra eljutott odáig, hogy magunk is bepillanthassunk testünk építőköveibe, a génjeinkbe, hogy megtudjuk, mi vár ránk életünk során. Az emberi testben több milliárd kis sejt található, sok kis cellával, szövetekkel és sokféle anyaggal, amelyek összeállva ez idáig utánozhatatlan rend szerint alkotják a testet, az élő szervezetet. Minden egyes cellában található sejtmag, megközelítően 30 000 különböző génnel, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak szervezetünk működésével.

genetika

Vannak olyan gének, amelyek meghatározzák a szemünk színét; vagy a növekedésünket, de a gének tartalmazzák azokat az információkat is, melyek alapján érzékenységünk kimutatható egyes élelmiszerekre, illetve meghatározhatóak azok a gének, amelyek felelősek például az idegsejtek működésért. Magyarországon a legkorszerűbb tesztek segítségével vizsgálhatóak olyan génhibák, amelyek komoly betegségek kialakulásáért lehetnek felelősek.

Az európai preventív géndiagnosztikában élenjáró DNA Plus német-osztrák cég európai laboratóriumaiban (magyarországi lakosoknak a Bécs melletti központi európai laboratóriumban) nyál- és vizelet mintákból végeznek elemzéseket. A szülők gyakorlatilag már gyermekük születésének pillanatától tisztában lehetnek a kicsi betegségeivel és a kockázataival is. Egy a babáknak szóló tesztben például 100-nál is több, anyagcsere betegségre való hajlam mutatható ki, többek között azok is, amik később olyan betegségeket okozhatnak, mint az immunrendszer gyengeségei, a krónikus bőrbetegségek, súlyos fejlődési rendellenességek, a hiperaktivitás vagy épp a beszédzavar.

Forrás és további információk: Napidoktor.hu, DNA Plus Humángenetikai Centrum

Forrás: