Miben szenvedsz? – Allergia típusok 2.rész

Ha valamilyen problémánk van, de még nem fejtettük meg, pontosan mi a gond, az allergia típusok ismerete igen hasznos dolog. Lehet, hogy növényre, állatszőrre, ételre, esetleg gyógyszerre vagyunk allergiásak? Életünk során akár több is érinthet bennünket.

Sok esetben, ha valamilyen megfejthetetlen probléma üti fel a fejét egészségünkkel kapcsolatban, mögötte allergia bújik meg. Furcsa panaszok, náthaszerű tünetek, de mégsem vagyunk igazán betegek. Tudjuk-e, milyen allergia típusok léteznek?  Ha igen, előrébb járhatunk egy lépéssel saját gondunk kiderítésében.

Cikkünk első részében az étel allergiákról és a szezonális allergiákról volt szó. Most következzenek az állat allergiák és az „egyéb” kategória!

3.Állat allergiák

Kutya allergia: ha valaki ezzel küzd, számára igen nehézkes az ebek társaságában élni. Számos házban, sőt, lakásban él kisebb-nagyobb kutya, s a szőrük mindenhová beférkőzik. Még oda is, ahol meg sem fordult az állat.

Macska allergia: a cicák szőrével hasonló a helyzet, egy macskatulajdonos nem tudja elkerülni, hogy kedvencének szőre ne jusson be bárhová, még a levesbe is kerülhet, hiába vigyázunk.

Ezen allergia típusok esetén a legokosabb, ha nem tart az ember állatot, bármennyire fájó tény, hogy szeretett kutyája vagy cicája miatt szenved.

allatszor allergia

4.Másfajta allergiák

Szénanátha: immunrendszer rendellenesség, melynek következtében a szervezet allergiás reakciót ad a pollenszemekre és egyéb anyagokra. Allergiás rhinitis-nek is hívják. Két allergia típusa van: a szezonális, mely csak az év egy időszakában jelentkezik – amikor bizonyos növények beporzása történik -, illetve a másik, amely egész évben tarthat.

Allergiás kötőhártya gyulladás: a vöröslő szemet okozó baktériumok, vírusok könnyen terjednek egyik emberről a másikra, ám ha gyorsan diagnosztizálják a problémát, nem jelent komoly egészségügyi kockázatot. Az allergiás kötőhártya-gyulladás nem fertőző.

Csalánkiütés (urticaria): halvány vörös dudorok, foltok formájában jelentkezik, de hurkák is megjelenhetnek hirtelen a bőrön az allergia eredményeképpen.

Szömörce és tölgy-allergia: ezek a növények olyan irritáló, olajos nedvet tartalmaznak, amely allergiás reakciót vált ki a bőrrel érintkezve. Ennek következtében viszkető kiütések tapasztalhatunk – órákon belül kijönnek, miután kapcsolatba kerültünk a növénnyel, de lehet, hogy csak napokkal később jelennek meg.

Rovarcsípés allergia: ezek az allergia típusok a méhcsípést, a darázs-, lódarázs-, hangyacsípéseket is magukba foglalják. A legtöbb embernek nincs baja belőlük, sokszor tévesen azonosítják allergiásként a csípésre adott normális reakciót.

szúnyog, csípés, hólyag

Penész allergia: akkor jelentkezik, ha az allergiás túlságosan nagy mennyiségű penésznek van kitéve környezetében.

Pollen allergia: az évszakok változását sokan kifejezetten várják, hiszen kellemes időjárásváltást jelent, de sajnos az allergiások számára ez a rossz közérzettel egyenlő, mivel panaszaik ekkor jelennek meg.

Nap allergia: a legtöbb ember bőre megég, ha túlzottan sok nap éri és ki van téve az ultraibolya sugárzásnak. Vannak viszont olyanok is, akiknek jóval kevesebb napsugár is elég, bőrük eltúlzott reakciót mutat.

Aszpirin (szalicilát) allergia: ez az anyag természetes összetevője a növényeknek és az aszpirinban is megtalálható, akárcsak egyéb, fájdalomcsillapító gyógyszerekben. Sőt, gyümölcsökben, zöldségekben, kozmetikai és egészségügyi szerekben is jelen van.

Kozmetikai allergia: noha a kozmetikumok hatására szebbnek érezzük magunkat, bőrirritáció alakulhat ki miattuk, vagy egyenesen allergiás reakció. A kozmetikumokban használt illatanyagok, tartósítók allergénként működhetnek és meggyűlhet a bajunk velük.

Nikkel allergia: a bőrreakció akkor jelentkezik, ha kapcsolatba kerülünk a nikkellel vagy olyan tárggyal, amely tartalmazza azt.

pikkelysomor

Gyógyszer allergia: ez az allergia típus igencsak előnytelen. Ám sajnos számos gyógykészítmény káros mellékhatással rendelkezik, bizonyos gyógyszerek allergiás reakciókat válthatnak ki – ilyenkor az immunrendszer tévesen válaszol a készítményre, immunválaszt hoz létre ellene.

Por allergia: kemény ellenfél. Hiszen saját otthonunkban is ki vagyunk téve a pornak! Sokszor kérdéseket vet fel, ezért nem árt alaposabb vizsgálatnak alávetni az illetőt, ha por allergia gyanúja merül fel. Vajon okozhatja ez példának okáért a véget nem érő, megfázásszerű tüneteket?

Vegyi anyag allergia: bizonyos termékek, amelyektől azt várjuk, hogy hajunkat selymessé, bőrünket szép simává varázsolják, allergiás reakciót produkálhatnak. Sokan allergiásak a samponokra, kozmetikumokra, mosószerekre.

Penicillin allergia: olyan allergia típus ez, melynek során a szervezet immunrendszere túlzott reakciót ad a penicillines antibiotikumokra. Ha valakinél ez a probléma, az egészségügyi kártyáján nagyon fontos, hogy feltüntessék az allergiát!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.